A betört eszközök eltávolítására számos technikát dolgoztak ki az évek során, de az operációs mikroszkópok megjelenése teljesen új perspektívákat nyitott. Ezzel elérhetővé vált közvetlen rálátásból eltávolítani a betört eszköz darabjait, s ez sokkal eredményesebbé tette az eljárást. Ezt még tovább fokozta, hogy az utóbbi években egyre több, speciálisan erre a célra kialakított eszközt fejlesztettek ki. Az eszközök eltávolítására szolgáló különböző módszereket már jól kidolgozták, és a felhasználhatóságukat vizsgáló tanulmányok biztató eredményeket mutattak. A leggyakrabban használt technika szerint először a Gates Glidden fúrókkal egyenes hozzáférést kell biztosítani a betört eszköz koronális részéhez, ezután ki kell alakítani módosított Gates Glidden fúrókkal egy peremet, majd egy ultrahangos toldalékkal kell megkísérelni az eltávolítást.
https://dentaldepot.hu/endo-rescue-kit-4601
Annak ellenére, hogy ez egy jól bevált módszer, nem szabad megfeledkezni a hátrányairól!
• Nagyfokú kézügyességet igényel, hiszen a beavatkozás erős nagyítás alatt történik. Ezt tetézi, hogy nehéz úgy körbefúrni a letört darabot, hogy ne érjünk hozzá. Ez kimondottan fontos, ha NiTi eszközt próbálunk eltávolítani, mert könnyen eltörhet, ha túl korán érünk hozzá az ultrahangos fejjel, vagy nem alakítottunk ki elég helyet körülötte.
• Gyakran túl sok dentint távolítunk el a csatornából, így végérvényesen meggyengítjük azt.
• A jobb rálátás érdekében a kezelés átöblítőszerek használata nélkül valósul meg, ami a periodontium megemelkedett hőmérsékletét okozhatja. Ezért időnként meg kell állni, hogy elég időt biztosítsunk a szövetek lehűlésére.
• A kezelés időigényes, átlagosan 45-55 percig tart egy eszköz eltávolítása.